13 دی‌ماه در گذر تاریخ

13 دی‌ماه در گذر تاریخ

13 دی 1338        

آیت‌الله سیدعلی یثربی کاشانی، از فقهای شیعه و از استادان سطح عالی حوزه علمیه قم و کاشان، دار فانی را وداع گفت. (ویکی‌شیعه)

 

13 دی 1343        

رئیس ساواک قم و مأموران امنیتی به منزل حجت‌الاسلام سیدمصطفی فرزند امام خمینی حمله و ایشان را پنج روز پس از آنکه از زندان قزل‌قلعه آزاد شده بود دستگیر کردند. (هدایت‌الله بهبودی، الف‌لام‌خمینی، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 478)

 

13 دی 1343        

مدرسین حوزه علمیه قم با برگزاری یک گردهمایی برای روحانیانی که عازم تبلیغ بودند، وظایف آنها را از‌جمله شرح و تفسیر منویات امام خمینی اعلام کردند تا در ماه مبارک رمضان برای افشای ماهیت رژیم و آگاه ساختن مردم اقدام کنند. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 80)

 

13 دی 1350        

حوزه علمیه قم در اعتراض به موج اخراج ایرانیان از شهرهای عراق، امروز تعطیل شد و روز 15 دی قرار است بازاریان تهران در همدردی با اخراج‌شدگان ایرانی از عراق، دست از کار بکشند؛ همچنین امروز، نمایندگان مراجع قم، در مرز از وضع اخراج‌شدگان و معاودین ایرانی بازدید کردند. (روزنامه اطلاعات، 13 و 14 دی 1350)

 

13 دی 1361        

در مراسمی با حضور مدرسین حوزه علمیه قم، اعضای جامعه روحانیت مبارز تهران، اعضای شورای نگهبان، جمعی از وزیران، اعضای ستاد انقلاب فرهنگی، شورای عالی قضایی، عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مقامات نظامی و انتظامی، دانشگاه امام صادق(ع) در تهران، گشایش یافت. این دانشگاه، غیردولتی و غیرانتفاعی و از زیرمجموعه‌های «جامعه‌الامام‌صادق» است. سیستم آموزشی این دانشگاه، ترکیبی از علوم جدید و علوم حوزوی است. آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی، که عضو هیئت‌أمنای این دانشگاه بود، به انتخاب همین هیئت، به ریاست دانشگاه انتخاب شد و تا پایان عمر، این مقام را بر عهده داشت. (روزنامه کیهان، 14 دی 1361، صص 1-2)

 

13 دی 1363        

آیت‌الله حاج سیدمصطفی مولانا، دانش‌آموخته حوزه علمیه نجف و از روحانیان بنام تبریز، در 71 سالگی، دار فانی را وداع گفت. وی از شاگردان آیات عظام: سیدابوالحسن اصفهانی، میرزا ‌محمدباقر زنجانی و شیخ محمدحسین غروی اصفهانی بود. پیکر این روحانی بزرگ در گورستان وزیر‌آباد تبریز به خاک سپرده شد. (روزنامه اطلاعات، 15 دی 1363، ص 22)

 

13 دی 1367        

هیئتی به سرپرستی آیت‌الله جوادی آملی برای تسلیم پیام امام خمینی به میخائیل گورباچف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی، رهسپار مسکو شد. (روزنامه جمهوری اسلامی، 14 دی 1367)

 

13 دی 1368        

طی حکمی از سوی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله محمدی ری‌شهری به دادستانی دادگاه روحانیت منصوب شد. (روزنامه جمهوری اسلامی، 14 دی 1368)

 

13 دی 1391        

آیت‌الله آقا‌مجتبی تهرانی، فقیه شیعه، مرجع تقلید و استاد اخلاق حوزه علمیه تهران، چشم از جهان فروبست. ایشان از شاگردان امام خمینی بود که در تنظیم رساله عملیه او مشارکت داشت. (ویکی‌شیعه)

 

13 دی 1391        

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پی ارتحال آیت‌الله حاج‌آقا‌مجتبی تهرانی، پیام تسلیت صادر کرد که در آن از‌جمله آمده است: ایشان از مفاخر حوزه علمیه قم و جزء شاگردان مبرز مکتب فقهی، اصولی، فلسفی، اخلاقی و عرفانی امام خمینی بوده و عمر پربرکت خود را صرف نشر معارف اهل بیت(ع) کرد. او با مباحث علمی، به‌ویژه فقه و اصول، نقش مؤثری در پرورش طلاب و مدیریت حوزه‌های علمیه تهران داشته و با برگزاری دروس اخلاقی برای جوانان متدیّن، بسیار موفق بوده است. (باشگاه خبرنگاران جوان)

 

13 دی 1399        

به مناسبت رحلت فقیه، فیلسوف و اندیشمند حوزه‌های علمیه، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی، نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری و در جهت تنظیم و تکریم جایگاه علم و فقاهت آن استاد والامقام، که شب گذشته به لقاءالله پیوست، امروز شنبه 13 دی، تمامی حوزه‌های علمیه سراسر کشور تعطیل شد. (باشگاه خبرنگاران جوان)


روزشمار 13 دی حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما