شب مدرسه‌ی دین و دانش برگزار شد

چهارمین شب از شب‌های حوزه؛

شب مدرسه‌ی دین و دانش برگزار شد

چهارمین شب از سلسله نشست های شب های حوزه با عنوان شب مدرسه دین و دانش یکشنبه 4 تیرماه 1402 در سالروز تاسیس این مدرسه و مقارن با ایام شهادت آیت الله بهشتی و با حضور دبیران و دانش آموزان سالهای گذشته و حال این مدرسه و همچنین مدیران و مسئولین استان قم در مدرسه دین و دانش قم برگزار شد.  


در آغاز این نشست جناب آقای موسوی ، مدیر مدرسه دین و دانش ضمن خیرمقدم به میهمانان گزارشی از پروژه تاریخ شفاهی مدرسه و موزه مدرسه را بیان کرد و از همه برای انجام این مهم دعوت به همکاری کرد.همچنین ایشان از وضعیت تاسف بار کتابخانه مدرسه که سالهاست بدون استفاده مانده شکایت و از مسئولین و دست اندرکاران شهر قم دعوت کرد تا برای حل این مشکل اقدام کنند. 
در ادامه جلسه ، حجت الاسلام و المسلمین پورمحمدی رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی ضمن گرامیداشت یاد و نام موسسان مدرسه دین و دانش یعنی شیخ مرتضی و شیخ مهدی حائری یزدی ، فرزندان حاج شیخ عبدالکریم حائری موسس حوزه قم ، شیخ مهدی حائری تهرانی و شهید بهشتی با بیان این نکته که حکمت در معاجم لغت به معنای «رسیدن به حق از راه علم و عقل» معنا شده است افزود در قرآن صاحب حکمت صاحب خیر و برکات فراوان معرفی شده است و شهید بهشتی به معنای دقیق و صحیح کلمه مصداق این عنوان بود چرا که ایشان در سن 26 یا 27 سالگی مدیریت مدرسه دین و دانش را بر عهده داشت و در کنار مدیریت این مدرسه به تاسیس کانون های دانش آموزی و انجمن های اسلامی مشغول بود.

حجت الاسلام پورمحمدی در ادامه سخنان خود با بیان این نکته عنوان «دین و دانش» که بر روی این مدرسه قرار داده شده عنوانی است که در اندیشه های شهید بهشتی و مبانی فکری او قابل ردیابی است افزود شهید بهشتی معتقد است جهان بینی را از قرآن باید گرفت و علم را از همه عالم.با این نگاه جهت گیری روزآمد شهید بهشتی و نگاه بلند او قابل فهم است. حجت الاسلام پورمحمدی در فراز دیگری از سخنان خود شهید بهشتی را تجسم نظم و برنامه دانست و در همین رابطه افزود در سالهایی که شهید بهشتی اتومبیل نداشت و در مدرسه حقانی تدریس داشت از شمس العماره باید با اتوبوس به قم می آمد هیچ گاه نشد که ایشان با تاخیر به مدرسه برسد و همیشه ده دقیقه یا یک ربع قبل از ساعت 9 صبح در مدرسه حاضر بود. ایشان با اظهار خرسندی از طرح و ترویج اندیشه های شهید بهشتی در موضوعات اجتماعی به ویژه حجاب در روزهای جاری افزود امروز نیز در حکمرانی و مدیریت اجتماعی به درک و فهم این شهید نیازمندیم.  
 
سومین سخنران این محفل آقای سید عباس اسماعیلی طبا دبیر و مدیر مدرسه دین و دانش و همچنین رئیس آموزش پرورش قم در سال های نخستین انقلاب به بیان خاطرات خود پرداخت.ایشان با اشاره به سابقه و رابطه خود با مدرسه دین و دانش گفت من در سال 55 به این دبیرستان منتقل و به عنوان دبیر آموزش و پرورش خدمت می کردم. بعد از انقلاب تا سال 62 مدیر این مدرسه بودم و حتی زمانی که به عنوان مدیر آموزش و پرورش خمین انتخاب شدم تقاضا کردم با حفظ سمت مدیریت این مدرسه و تعیین جانشین در مدرسه به خمین بروم و روزهای پنجشنبه و جمعه برای کارهای مربوط به مدرسه به قم می آمدم. 


ایشان همچنین با اشاره به نقش مدرسه دین و دانش در انقلاب افزود من اعلامیه و کتاب های روشنگر را در ماشین خودم قرار می دادم و در مقابل مدرسه پارک می کردم و دانش آموزان این اعلامیه ها را منتشر می کردند.یکی از مهمترین مراکز توزیع و انتشار این اعلامیه ها اتوبوس هایی بودند که از شهرهای مختلف به قم می آمدند و در سه راه بازار مقابل کتابفروشی صحفی چند دقیقه ای توقف می کردند دانش آموزان مدرسه این اعلامیه ها را در اتوبوس ها پخش می کردند و راه های فرعی فرار می کردند.  
آقای اسماعیلی طبا با اشاره به آخرین دیدار خود با شهید بهشتی شش ماه قبل از شهادت ایشان گفت: در زمستان 59 با یکی از دانش آموزان دبیرستان خدمت ایشان در سرچشمه رسیدم تا بسته ای که از ایشان از سال های دور در مدرسه جا مانده بود را خدمت ایشان برسانم.این بسته شامل اسناد و مدارک شخصی ، گواهی لیسانس ایشان و همچنین دفترچه ای حدود شصت برگ شامل بحث های حکومت اسلامی بود. شهید بهشتی ضمن قدردانی از فعالیت های من در اداره مدرسه با این تعبیر که شما جانشین خلفی برای من در مدرسه بودید از دیدن مدارک خوشحال شدند و گفتند که من در آلمان دنبال این مدارک بودم نمی دانستم که در قم پیدا می شود. 
آقای اسماعیلی طبا سخنان خود را با این جملات پایان داد:  من سرد و گرم روزگار را چشیده ام و تجربه های فراوانی داشته ام و بر اساس همان تجربه ها می گویم که امروز باید پشتیبان ولایت فقیه بود تا آسیبی به کشور و نظام وارد نشود. 


آقای رحیم کمالیان از همراهان شهید بهشتی و چهارمین سخنران این محفل در سخنان خود با اشاره به نهضت فکری و  فرهنگی ای که از زمان آیت الله بروجردی در ایران شروع شد ، شهید بهشتی را وارث و دنبال کننده آن نهضت و این مدرسه را محصول آن تفکر و اندیشه دانست.ایشان همچنین با ذکر خاطره سفر همراهی شهید بهشتی در سفر حج در سال 1346 که از مبدا آلمان آغاز شده بود به ملاقات های هر روزه و طولانی ایشان و شهید مطهری در مکه و مدینه اشاره کرد که در آن جلسات برنامه ریزی ها و پایه گذاری های نهضت صورت گرفته بود.برنامه ریزی برای تربیت نیروهای متعهد و متخصص و کادرسازی برای تشکیل حکومت اسلامی.ایشان با بیان این نکته که تنها با تربیت نیروی متعهد و کاردان در بخش های مختلف امکان حفظ و حراست از انقلاب وجود دارد توجه به این مساله و اقدام در این جهت را وظیفه همه مسئولین و متولیان فرهنگی امروز دانست.   


این محفل نورانی با سخنرانی حجت الاسلام سیدی از دانش آموزان سال های 50 تا 54 مدرسه پایان یافت. ایشان در سخنرانی خود با اشاره به نقش ویژه مدرسه دین و دانش در فعالیتهای انقلاب به بیان خاطراتی از این فعالیتها پرداخت. به زودی متن کامل این جلسه و صوت آن منتشر خواهد شد. 


هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما