18 آذرماه در گذر تاریخ

18 آذرماه در گذر تاریخ

18 آذر 1290        

آیت‌الله میرزا ‌ابراهیم محلاتی، از مراجع بنام شیراز، در پاسخ به استفتای تجار فارس در زمینه دادوستد اقتصادی با روس‌ها و انگلیسی‌ها، تصریح فرمودند: هرگونه خرید از تجارت‌خانه‌های این دو دولت، چه در داخل و چه در خارج از کشور و یا صدور کالا به آن دو کشور، به منزله خیانت به صاحب شریعت مقدس(ص) و مخاصمه با امام زمان(عج) است. (محمد ترکمان، اسنادی درباره هجوم روس و انگلیس به ایران، دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی، ص 289)

 

18 آذر 1306        

سیدمحمد امامی، امام‌جمعه تهران، و سیدجواد ظهیرالاسلام به قم رفتند و با مهاجران آمده به قم برای مخالفت با نظام اجباری صحبت کردند.  (روزشمار تاریخ ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی، ج 1، نشر گفتار، ص 227)

 

18 آذر 1306        

تیمورتاش و همراهان او و مخبرالسلطنه هدایت، نخست‌وزیر، با آیت‌الله حائری یزدی، مؤسس حوزه علمیه قم، دیدار کردند. (روزشمار تاریخ ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی، ج 1، نشر گفتار، ص 227)

 

18 آذر 1318        

آیت‌الله سیدحسن بادکوبه‌ای، از مدرسان حوزه علمیه نجف، به رحمت ایزدی پیوست. علامه طباطبائی در رشته‌های عرفان و فلسفه از شاگردان وی بود. (کریم جوانشیر، نامداران راحل، زندگینامه چهل تن از مشاهیر شیعه، ص 326)

 

18 آذر 1342        

اعلامیه حوزه علمیه قم درباره بازداشت امام خمینی و جمعی از علما انتشار یافت. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 63)

 

18 آذر 1342        

آیت‌الله مرعشی نجفی از علمای بازداشت‌شده آذربایجان اعلام حمایت کردند. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 63)

 

18 آذر 1343        

در مراسم جشن میلاد امام زمان(عج) در مسجد اعظم قم، تصویر امام خمینی توسط طلاب طرفدار ایشان، وارد مسجد شد. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 78)

 

18 آذر 1344        

به مناسبت جشن‌های نیمه شعبان، اجتماع باشکوهی در مسجد اعظم قم برپا شد. سخنران این مراسم، رفتار رژیم پهلوی با امام خمینی را محکوم کرد. همچنین شعارهایی در حمایت از امام خمینی سر داده شد. (هدایت‌الله بهبودی، الف‌لام‌خمینی، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 529)

 

18 آذر 1357        

جمعی از فضلا و استادان حوزه علمیه قم در تلگرامی به رئیس‌جمهور فرانسه، از او خواستند به امام خمینی احترام گذارد و روابط حسنه با ملت ایران برقرار کند. (سیدمحسن صالح، یاران صادق آفتاب،‌ مرکز اسناد انقلاب اسلامی،‌ ص 138)

 

18 آذر 1358        

امام خمینی درباره غائله حزب خلق مسلمان و نقش آیت‌الله شریعتمداری در آن، در یک سخنرانی مهم و تاریخی که باعث تغییر موضع آیت‌الله شریعتمداری شد، از جمله فرمودند: ما نمی‌خواهیم که خون‌ریزی شود.... ما اگر یک روز به مردم بگوییم، خود مردم آذربایجان، کار را اصلاح می‌کنند.... آذربایجانی، همیشه طرفدار اسلام بوده.... این مسئله، قیام بر ضد اسلام است. قیام بر ضد دولت اسلام است. ... (سیدمحسن صالح، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ج 2 (فعالیت‌ها)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی،‌ ص 184)

 

18 آذر 1358        

آیت‌الله محمدجواد مغنیه، مفسر و روحانی شیعه بنام لبنان، دار فانی را وداع گفت. او تحصیلاتش را در لبنان آغاز کرد؛ سپس به نجف رفت و از محضر استادانی همچون آیت‌الله خویی، درس آموخت. نوگرایی در فقه و اجتهاد، تقریب مذاهب و وحدت اسلامی از‌جمله دیدگاه‌های اوست. وی همواره از انقلاب اسلامی و رهبری آن تجلیل می‌کرد. (ویکی‌شیعه)

 

18 آذر 1360        

امام خمینی در سخنانی در مورد نقش مبلغان و حوزه‌های علمیه، از‌جمله فرمودند: حوزه‌های علمیه سراسر کشور، خصوصا حوزه قم، حوزه مشهد و حوزه اصفهان باید کوشش کنند، مبلغ بفرستند به نحوی که بشناسد جامعه را و بفهمد که مشکلات چیست و باید چه بکند و چه بگوید.... ما احتیاج به مبلغ داریم، علاوه بر آن در خارج کشور، احتیاج به مبلغ بیشتر داریم. ما نباید امروز را با دیروز مقایسه کنیم. حوزه‌های علمیه، آن وقت در اختناق به سر می‌بردند. نمی‌توانستند یک مبلغی را که بتواند مسائل جامعه و مشکلات جامعه را به گوش مردم برساند، تحویل جامعه بدهند.    (صحیفه امام خمینی، ج 15، ص 410)

 

18 آذر 1365        

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت تلاش بهائیان جهت افتتاح معبد این فرقه ضاله در هند، از دولت و ملت این کشور خواست از این اقدام جلوگیری به عمل آورند. (سیدمحسن صالح، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم،‌ ج 6 (بیانیه‌ها)،‌ مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 265)

 

18 آذر 1371        

حوزه‌های علمیه و بازارهای سراسر کشور، امروز در اعتراض به تخریب مسجد بابری هند تعطیل شد. (روزنامه جمهوری اسلامی، 18 آذر 1371)

 

18 آذر 1372        

آیت‌الله‌العظمی سیدمحمدرضا گلپایگانی، مرجع تقلید شیعیان جهان و از استادان نامدار حوزه علمیه قم و از شاگردان بنام آیت‌الله شیخ‌عبدالکریم حائری یزدی، مؤسس حوزه قم، در 98 سالگی دار فانی را وداع گفت. (ویکی‌شیعه)

 

18 آذر 1378         

آیت‌الله سیدمحمد موسوی‌کلانتر، از فقها و استادان حوزه علمیه نجف و بنیان‌گذار «جامعه‌النجف‌الدینیه» از مدارس دینی نوگرا و تحول‌خواه در نجف، دار فانی را وداع گفت. (ویکی‌شیعه)

 

18 آذر 1395        

سردار حاج قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، امروز در اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علمای بلاد، حضور یافت. این اجلاسیه با حضور شخصیت‌های برجسته حوزوی ازجمله آیات عظام، محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری، یزدی رئیس شورای عالی حوزه و دیگر شخصیت‌های حوزوی آغاز به کار کرد. (باشگاه خبرنگاران جوان)


روزشمار 18 آذر حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما