11 آبان‌ماه در گذر تاریخ

11 آبان‌ماه در گذر تاریخ

11 آبان 1302     

آیت‌الله محمدمهدی خالصی، از مراجع و رهبران مبارز عراق علیه استعمارگران انگلیس که در قم به سر می‌برد، امروز در صحن مطهر حضرت معصومه(س) علیه سیاست‌‌های استعماری انگلیس، در تبعید علمای شیعه از عراق، سخنرانی کرد. این سخنان، خشم مردم را نسبت به انگلیسی‌ها برانگیخت. (روزشمار تاریخ معاصر ایران، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 412)

 

11 آبان 1356     

در مراسم یادبودی که برای بزرگداشت حاج‌سیدمصطفی، فرزند امام خمینی در مسجد اعظم قم برپا شد، قطعنامه‌ای در 14 ماده قرائت گردید که در آن بر ضرورت بازگشت هرچه زودتر امام به ایران و آزادی زندانیان سیاسی تأکید شد. (هدایت‌الله بهبودی، الف‌لام‌خمینی، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 781؛ صحیفه امام خمینی، ج 4، ص 263)

 

11 آبان 1357     

آیت‌الله منتظری به همراه سه نفر دیگر به عنوان وصی امام تعیین شد. (سیدمحسن صالح، یاران صادق آفتاب،‌ مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 337)

 

11 آبان 1373     

آیت‌الله سیدرضا صدر، برادر امام موسی صدر، قرآن‌شناس، تاریخ‌دان، مسلط به حدیث، فقه، کلام و ادبیات عرب و عجم، آشنا به زبان‌های فرانسه و انگلیسی و صاحب ده‌ها اثر علمی و فقهی در 73 سالگی، چشم از جهان فروبست. پیکر وی در حرم حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد. (روزشمار تاریخ، مرکز پژوهش‌های اسلامی صداوسیما)

 


آیت‌الله سیدرضا صدر

روزشمار 11 آبان حوزه علمیه روحانیت سید رضا صدر
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما