17 آذرماه در گذر تاریخ

17 آذرماه در گذر تاریخ

17 آذر 1297        

آیت‌الله شیخ محمدمهدی خالصی در جلسه‌ای با حضور علمای بزرگ کاظمین، که در فرمانداری این شهر و با حضور فرماندار انگلیسی حاکم بر عراق برگزار شد، آشکارا با حاکمیت انگلیس بر عراق مخالفت کرد. (محمدحسن رجبی، علمای مجاهد، مرکز اسناد انقلاب اسلامی،‌ ص 186)

 

17 آذر 1302        

در پی انتشار خبر رحلت آیت‌الله سیدمحمدباقر درچه‌ای در عراق، بازارها و دوایر دولتی این کشور تعطیل شدند و مراسم سوگواری و ترحیم برای وی برگزار شد. (روزشمار تاریخ معاصر ایران، ج 3، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 469)

 

17 آذر 1304        

آیت‌الله سیدحسن مدرس طی نطق شدیداللحنی در مجلس شورای ملی، جنایات وهابیان در مکه و مدینه را مورد حمله قرار داد و خواستار پایان دادن به سکوت و خمودگی جهان اسلام نسبت به اقدامات آنان شد. (روزشمار تاریخ معاصر ایران، ج 5، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 479)

 

17 آذر 1357        

مدرسان و فضلای حوزه علمیه قم با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن دعوت از مردم برای حضور هرچه گسترده‌تر در راه‌پیمایی‌های بزرگ تاسوعا و عاشورای حسینی، تصریح کردند: چنانچه تخریب یا اخلال در نظم و یا حادثه‌ای در راه‌پیمایی به‌وجود آید، از ما نیست و تنها مسئول آن، دولت نظامی غیر قانونی است. (سیدمحسن صالح، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ج 4 (بیانیه‌ها)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی،‌ ص 254)

 

17 آذر 1358        

به دعوت آیت‌الله سید‌اسدالله مدنی، امام‌جمعه تبریز، و به منظور جلوگیری از افزایش درگیری و خشونت، از برگزاری راه‌پیمایی بیعت با امام خمینی، جلوگیری به عمل آمد. این راه‌پیمایی از طرف آیت‌الله سیدکاظم شریعتمداری تحریم شده بود. (روزنامه جمهوری اسلامی، 18 آذر 1358، ص 1)

 

17 آذر 1360        

ملاقات جامعه مدرسین با امام و تأکید ایشان بر استفاده از سایر مدرسان حوزه و لزوم همکاری جامعه مدرسین با ستاد انقلاب فرهنگی. (سیدمحسن صالح، یاران صادق آفتاب، مرکز اسناد انقلاب اسلامی،‌ صص 174 و 318)

 

17 آذر 1360        

حجت‌الاسلام معادیخواه، وزیر ارشاد اسلامی، اعلام کرد: از آغاز جنگ تحمیلی تا امروز 111 نفر از مبلغان مذهبی و روحانیون اعزامی از سوی حوزه‌های علمیه به جبهه‌ها، در زمان انجام وظیفه به شهادت رسیده‌اند. وی این آمار را هنگام دیدار با امام خمینی و ارائه گزارش فعالیت‌های شورای عالی تبلیغات اسلامی، خدمت ایشان ارائه کرد. (روزنامه جمهوری اسلامی، 18 آذر 1360،‌ ص 10)

 


روزشمار 17 آذر حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما