15 اسفندماه در گذر تاریخ

15 اسفندماه در گذر تاریخ

15 اسفند 1307        

به موجب مصوبه دولت: تنها روحانیون و طلابی مجاز به استفاده از لباس روحانیت هستند که از طرف وزارت معارف و بر طبق اساسنامه مخصوص در امتحان شرکت کرده و تصدیق طلبگی دریافت نمایند. طبق همین قانون «مجتهد مجاز نیز کسی است که از یکی از مراجع تقلید، تصدیق و اجازه‌نامه اجتهاد در دست داشته باشد». بدین ترتیب روحانیانی که تصدیق طلبگی نداشته باشند ناچار باید به لباس متحدالشکل درآیند. (سازمان اسناد کتابخانه ملی ایران، شماره بازیابی 1424-291، سند شماره 1)

 

15 اسفند 1325        

عده‌ای از علمای تهران و شهرستان‌ها به بازداشت آیت‌الله کاشانی و تبعید ایشان به قزوین اعتراض کردند. (روزشمار تاریخ ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی، ج 1، نشر گفتار، ص 402)

 

15 اسفند 1343        

امام خمینی در واکنش به طرح تأسیس دانشگاه اسلامی توسط رژیم پهلوی و زیر نظر وزارت فرهنگ، آن را به قرآن بر نیزه کردن معاویه تشبیه کرد و شاه را از عملی نمودن این طرح، منصرف ساخت. (رضا عیسی‌نیا، استقلال حوزه علمیه و دولت جمهوری اسلامی ایران، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ص 88)

 

15 اسفند 1344        

دادگاه، سیدمحمدکاظم موسوی بجنوردی، رهبر حزب ملل اسلامی، را به اعدام و بقیه اعضا را به حبس از سه سال تا ابد محکوم کرد. (روزشمار زندگی امام خمینی، انتشارات عروج،‌ ص 117)

 

15 اسفند 1356

آیات عظام، عید نوروز پیش رو را عزای عمومی اعلام کردند. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 154)

 

15 اسفند 1356        

جمعی از استادان و فضلای حوزه علمیه قم در رابطه با کشتار مردم، اعلامیه‌ای منتشر کردند. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 154)

 

15 اسفند 1357        

امام خمینی در مدرسه فیضیه، در جمع علما و روحانیون، درباره انگیزه هجرتش به پاریس و رفراندوم جمهوری اسلامی، سخنرانی کردند. ایشان از عملکرد ضعیف دولت و وزارتخانه‌ها و از طرح جمهوری دموکراتیک انتقاد کرده و فرمودند: قوانین ما قوانین اسلام است. (صحیفه امام خمینی، ج 6، صص 323-332)

 

15 اسفند 1357        

امام خمینی، بر لزوم حجاب شرعی بانوان در ادارات دولتی تأکید کردند. (صحیفه امام خمینی، ج 6، ص 329)

 

15 اسفند 1358        

امام خمینی طی نامه‌ای به حجت‌الاسلام موسوی‌خوئینی‌ها از وی خواستند تا تعیین تکلیف قطعی گروگان‌ها که بر عهده مجلس شورای اسلامی است، حفاظت جاسوسان آمریکایی را به عهده شورای انقلاب قرار دهد. (صحیفه امام خمینی، ج 12، ص 172)

 

15 اسفند 1359        

آیت‌الله خامنه‌ای، امام‌جمعه تهران، در خطبه‌های نماز به تحلیل غائله 14 اسفند دانشگاه تهران پرداخت و گفت: گروهک‌های ضد اسلام و ضد خط امام، سیاستمداران ورشکسته و منزوی‌شده و از چشم مردم افتاده، رانده‌شدگان از دستگاه‌های اداری کشور، مزدوران پنهانی دستگاه ساواک و عناصر خبیث و پلید دیگر با هم، طیفی واحد را به‌وجود آوردند. آنها کارشان این است که در اجتماعات بروند، دغدغه ایجاد کنند، صدای نحس و پلید خود را که اهانت به مقدسات مردم و انقلاب است، از طریق رادیو و تلویزیون به گوش مردم برسانند. (روزنامه جمهوری اسلامی، 16 اسفند 1359)

 

15 اسفند 1360        

آیت‌الله خامنه‌ای، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، در پاسخ به پیام تبریک پاپ ژان پل دوم، رهبر کاتولیک‌های جهان، به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، خطاب به وی اعلام کرد: روح عبودیت خدا و عشق به انسان‌ها و کمک به مستضعفان در مبارزه با ظلم و قساوت قدرت‌های شیطانی، که پایه اصلی همه ادیان آسمانی است، مبنای انقلاب عظیم اسلامی ما را تشکیل داده است. ما به همین خاطر از همه کسانی که مبشر و منادی الهامات خداوندی هستند انتظار داریم ما را در این مقاصد بزرگ یاری دهند. این مهم‌ترین وسیله نشر اندیشه‌های پاک و منزه حضرت مسیح(ع) در دنیای آلوده کنونی است. (روزنامه جمهوری اسلامی، 16 اسفند 1360)

 

15 اسفند 1364        

آیت‌الله حاج شیخ مرتضی حائری یزدی، فرزند آیت‌الله العظمی حائری یزدی (مؤسس حوزه علمیه قم) در 72 سالگی، دار فانی را وداع گفت. (روزنامه جمهوری اسلامی، 17 اسفند 1364)

 

15 اسفند 1394        

پیکر مرحوم آیت‌الله واعظ طبسی، تولیت آستان قدس رضوی، با حضور مسئولان عالی‌رتبه نظام، تشییع و در بارگاه امام رضا(ع) به خاک سپرده شد. مقام معظم رهبری بر پیکر مرحوم طبسی نماز خواندند. (خبرگزاری ایسنا، 15 اسفند 1394)

 

15 اسفند 1400        

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن کشتار شیعیان پاکستان، تأکید کرد که دولت پاکستان باید با مسئولیت‌پذیری و مقابله با جریانات تکفیری و تروریستی، اقدامات مؤثری در حمایت از جان شیعیان انجام دهد و در مجازات این جانیان هیچ کوتاهی نکند. روز جمعه 13 اسفند، انفجار یک بمب در داخل یکی از مساجد شهر پیشاور، ده‌ها نمازگزار شیعه را به کام مرگ فرستاد. (شیعه‌نیوز)


روزشمار 15 اسفند حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما