23 دی‌ماه در گذر تاریخ

23 دی‌ماه در گذر تاریخ

23 دی 1316        

تولد آیت‌الله محمد مؤمن در خانواده‌ای مذهبی و علاقه‌مند به خاندان مکرم پیامبر در شهر قم. پدر ایشان فردی سرشناس بود که به شغل کشاورزی اشتغال داشت. (سیدمحسن صالح، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ج 3 (زندگی‌نامه اعضا)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی،‌ ص 477)

 

23 دی 1350        

ناراحتی حوزه علمیه قم و تبدیل شدن آن به اعتراض عمومی به علت اهانت دو سناتور مجلس سنا نسبت به امام خمینی. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 111)

 

23 دی 1356        

دانشگاه‌های کشور نسبت به حوادث 19 دی قم و جنایات وحشیانه رژیم پهلوی در آنجا اعتراض کردند. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 146)

 

23 دی 1386        

آیت‌الله احمد مجتهدی تهرانی، از فقهای شیعه و مؤسس مدرسه علمیه آیت‌الله مجتهدی، چشم از جهان فروبست. ایشان پس از گذراندن سطوح عالی حوزوی در حوزه علمیه قم، به تهران رفت و در مسجد سیدعزیزالله به تبلیغ و تدریس مشغول شد. وی به زهد، اخلاص و مردم‌داری مشهور بود. تألیفاتی از مجتهدی تهرانی به‌جا مانده و آثار متعددی هم از سخنان و مواعظ اخلاقی او، گردآوری و منتشر شده است. (ویکی‌شیعه)

 

23 دی 1386        

سیدجعفر شهیدی، تاریخ‌نگار، پژوهشگر، مترجم نهج‌البلاغه و نویسنده تاریخ تحلیلی اسلام، دار فانی را وداع گفت. شهیدی در حوزه‌های علمیه قم و نجف تحصیل کرده و از اساتیدی همچون آیت‌الله بروجردی و آیت‌الله خویی بهره برده بود. گفته شده وی به درجه اجتهاد نیز رسیده بود. ترجمه شهیدی از نهج‌البلاغه، برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سال 1369 شد. این ترجمه و برخی از آثار وی همچون «تاریخ تحلیلی اسلام» و «پس از پنجاه سال» با موضوع چرایی وقوع حادثه عاشورا، بارها تجدید چاپ شده است. (ویکی‌شیعه)

 

23 دی 1398        

آیت‌الله سیدمحمدرضا طاهایی میبدی، مدیر حوزه علمیه رضویه گرگان و از شاگردان آیات عظام: خویی، سیدمحمود شاهرودی و میرزا عبدالهادی شیرازی، در 99 سالگی به علت بیماری و کهولت سن، دار فانی را واع گفت. (خبرگزاری برنا)


روزشمار 23 دی حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما