23 آذرماه در گذر تاریخ

23 آذرماه در گذر تاریخ

23 آذر 1286        

آیت‌الله شیخ‌فضل‌الله نوری و چند نفر از علمای همفکر ایشان به نام‌های ملامحمد آملی، سیدعلی یزدی، میرزا ابوطالب یزدی و سیدمحمد یزدی همراه گروهی از طلاب، در میدان توپخانه (امام‌خمینی) تجمع کردند. (ستار شهوازی، بازخوانی روزنامه شیخ‌فضل‌الله نوری، مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، ص 268)

 

23 آذر 1287        

آیت‌الله ملا‌محمدکاظم خراسانی مشهور به آخوند خراسانی به همراه آیت‌الله حاج‌شیخ عبدالله مازندرانی در نامه‌ای برای مسلمانان روسیه از آنان خواستند تا به یاری انقلابیون تبریز برخیزند. (محمدحسن رجبی، علمای مجاهد، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 4)

 

23 آذر 1290        

به حکم یکی از علما و مجتهدان شیراز، هرگونه معامله، معاشرت و انجام امور مسلمانان این شهر با انگلیسی‌ها حرام اعلام شد. (گاهشمار روابط ایران و انگلیس، مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی، ص 117)

 

23 آذر 1321        

آیت‌الله محمدحسین غروی اصفهانی، فقیه، اصولی، فیلسوف و شاعر شیعی و دانش‌آموخته حوزه علمیه نجف، دار فانی را وداع گفت. (ویکی‌شیعه)

 

23 آذر 1342        

انتشار نشریه «بعثت» در روز بعثت پیامبر اکرم(ص) به همّت فضلا و محصلان حوزه علمیه قم آغاز شد. آقایان مصباح یزدی و ربانی شیرازی از آغاز انتشار این نشریه، با آن همکاری داشتند. (سیدمحسن صالح، یاران صادق آفتاب، مرکز اسناد انقلاب اسلامی،‌ ص 68)

 

23 آذر 1344        

امام خمینی در نامه‌ای به علمای شیراز فرمودند: اینجانب از زحمات طاقت‌فرسای طوایف مختلف ملت مسلمان و خصوصا حوزه‌های مقدسه علمیه، متشکرم. در این عصر که مع‌الاسف اجانب با سرعت و شدت، پایگاه‌های تبلیغی و غیر تبلیغی را در ممالک اسلامی، مستقر و محکم می‌نمایند و با تبلیغات ضد‌انسانی، احکام مترقی اسلام را در انظار، برخلاف واقع، معرفی می‌کنند و حوزه‌های علمیه و دینیه را تحت فشار همه‌جانبه قرار داده‌اند، وظیفه علمای اعلام و مبلغین عظام و افاضل گرام است که در کمال پایداری و استقامت از اسلام و حوزه‌های دینی دفاع فرمایند. (صحیفه امام خمینی، ج 2، ص 59)

 

23 آذر 1356        

اعلامیه آیت‌الله مطهری و مهندس بازرگان درباره کتب دکتر علی شریعتی منتشر شد. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 138)

 

23 آذر 1356        

آیت‌الله خامنه‌ای برای هفتمین‌بار، توسط مأموران ساواک در منزل خود، دستگیر و به پاسگاه ژاندارمری ناحیه خراسان تحویل داده شد. (هدایت‌الله بهبودی، شرح اسم، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 576)

 

23 آذر 1358        

مردم اردبیل در مخالفت با حزب خلق مسلمان آیت‌الله شریعتمداری تظاهرات بسیار گسترده‌ای را به راه انداختند. (سیدمحسن صالح، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ج 2 (فعالیت‌ها)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 188)

 

23 آذر 1358        

دانشگاه و مدارس و بازار تبریز با هدف تلاش برای انحلال حزب خلق مسلمان، به مدت سه روز تعطیل شد. صدها هزار نفر از مردم تبریز نیز در پایان نماز جمعه این شهر در یک راه‌پیمایی بزرگ، خواستار انحلال حزب خلق مسلمان شدند. بعضی از افراد وابسته به این حزب از پشت‌بام‌‌های مشرف بر خیابان‌های محل برگزاری راه‌پیمایی، بر سر مردم، سنگ پرتاب می‌کردند. (روزنامه جمهوری اسلامی، 24 آذر 1358، ص 2)

 

23 آذر 1373        

آیت‌الله شیخ‌عبدالحسین غروی، از علمای نامدار تبریز و از شاگردان بنام آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری و نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری، در 84 سالگی، بر اثر سکته قلبی در بیمارستان امام خمینی تبریز درگذشت. به همین مناسبت، در آذربایجان شرقی، سه روز عزای عمومی اعلام شد. (روزنامه جمهوری اسلامی، 24 آذر 1373)


روزشمار 23 آذر حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما