30 آبان‌ماه در گذر تاریخ

30 آبان‌ماه در گذر تاریخ

30 آبان 1301       

آیت‌الله حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی، مؤسس حوزه علمیه قم، در تلگرامی خطاب به روحانیان تهران از زحمات فوق‌العاده آنان در ترویج شرع انور تشکر کرد. (روزشمار تاریخ معاصر ایران- هدایت‌الله بهبودی- مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی- جلد2- 1388- ص504

 

30 آبان 1306       

جمعی از علمای متحصن در قم که به شیوه اجرای قانون نظام اجباری معترض هستند، در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای ملی تصریح کردند: همان‌گونه که زمامداری رضاشاه با دست بردن در قانون اساسی میسر شد، قانون نظام اجباری را نیز می‌توان با تغییراتی در قانون اساسی، اصلاح یا لغو کرد. (روزشمار تاریخ معاصر ایران، ج 7، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 406)

 

30 آبان 1342       

حوزه علمیه قم مبنی در اعلامیه‌‌ای، دستگیری و تبعید امام خمینی را محکوم و بر عزم مردم و روحانیت برای ادامه مبارزه با رژیم پهلوی تأکید کردند. (سیدمحسن صالح، یاران صادق آفتاب، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 76)

 

30 آبان 1344       

مدرسین همراه طلاب و محصلان حوزه علمیه قم با ارسال نامه‌ای به امیر‌عباس هویدا، نخست‌وزیر، خواهان بازگشت امام خمینی به ایران شدند؛ همچنین نسبت به نقض احکام شرعی و قوانین اجتماعی و نبود آزادی، اظهار نارضایتی کردند. (سیدمحسن صالح، یاران صادق آفتاب، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 85)

 

30 آبان 1344       

جمعی از فضلا و محصلان یزدی مقیم قم در نامه‌ای به هویدا، نخست‌وزیر، به تبعید امام خمینی اعتراض کردند. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 86)

 

30 آبان 1345       

ساواک در گزارشی اعلام کرد که از جمع آوری تصاویر امام خمینی از سردر کتابخانه فیضیه ناتوان است. (هفت‌هزار روز تاریخ ایران و انقلاب اسلامی، ج 1، بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی،‌ ص 277)

 

30 آبان 1354       

آیت‌الله سیدعلی‌اصغر برزانی، فقیه شیعی، دانش‌آموخته حوزه علمیه نجف و از استادان مدرسه چهارباغ و مدرسه صدر بازار در اصفهان، دار فانی را وداع گفت. (ویکی‌شیعه)

 

30 آبان 1357       

حدود دویست نفر از طلاب و روحانیان در حرم حضرت معصومه(س)، علیه رژیم شعار دادند. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی،‌ ص 219)

 

30 آبان 1357       

شریف‌امامی و چند نفر دیگر برای ملاقات و گفت‌وگو با آیات عظام وارد قم شدند. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی،‌ ص 219)

 

30 آبان 1385

آیت‌الله حاج میرزا جواد‌آقای تبریزی، از مراجع عظام تقلید و از استادان تأثیرگذار حوزه علمیه قم، در هشتادسالگی، دار فانی را وداع گفت که به همین مناسبت از سوی رهبر معظم انقلاب، پیام تسلیتی انتشار یافت و هیئت دولت نیز روز اول آذر را در سراسر کشور، عزای عمومی اعلام کردند. (روزنامه همشهری، 1 آذر 1385؛ ویکی‌شیعه)

 

30 آبان 1399       

پیکر مرحوم آیت‌الله سیدعباس مدرسی یزدی، از استادان حوزه علمیه قم، امروز در حرم مطهر حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد. (باشگاه خبرنگاران جوان)

 

30 آبان 1399       

نخستین کتابخانه مشارکتی حوزه‌های علمیه کشور با ده‌هزار جلد کتاب در زمینه علوم انسانی اسلامی، به همّت یک طلبه خیّر قمی در مسجد امیرالمؤمنین(ع) منطقه پردیسان قم، راه‌اندازی شد. (باشگاه خبرنگاران جوان)


روزشمار 30 آبان حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما