آیین پیش‌همایش مرجع مجاهد برگزار شد

بزرگداشت مرجع مبارز حاج سید عبدالله شیرازی

آیین پیش‌همایش مرجع مجاهد برگزار شد

آیت الله مهدی شب‌زنده‌دار در آئین پیش همایش مرجع مجاهد که به منظور بزرگداشت چهلمین سالگرد ارتحال فقیه اهل بیت (ع) و مرجع مبارز آیت الله العظمی حاج سید عبدالله شیرازی در سالن همایش‌های ستاد دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، در سخنانی به تبیین اهمیت فقه و فقاهت پرداخت و گفت: علم نقش بسیاری در عروج انسان به سمت تعالی دارد. عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه افزود: دشمن‌شناسی، بصیرت‌های خاص، کرامت، اخلاص و ... ازجمله ویژگی‌های بارز مرحوم  آیت الله العظمی شیرازی (ره) بود. وی از نقش فقه و فقاهت در پیاده‌سازی احکام اسلام یاد کرد و گفت: برای بهره‌مندی کامل نیازمند علم هستیم و تا زمانی که علم لازم را نداشته باشیم نمی‌توانیم بهره‌مند شویم.

آیت الله شب زنده دار گفت: مقامات علمی و مبارزاتی و مرجعیت این شخصیت بزرگوار و حضور ایشان در شیراز و بعد در مشهد مقدس و بعد دوباره در نجف اشرف و بعد در نهایت در مشهد مقدس برکسی پوشیده نیست، ایشان عالم بزرگ و جامعی بودند ، در علمیت، مبارزه، مجاهده و مرجعیت نمونه بودند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه رسیدن انسان به درجات عالی مرهون علم است، مطرح کرد: این علم، تجلی‌گر معرفت باری تعالی است و صفات و معارف الهی را دریافت خواهد کرد. وی ادامه داد: فردی که این ظرفیت و آمادگی کسب چنین علمی را داشته باشد قطعا به تعالی خواهد رسید. آیت الله شب‌زنده‌دار با بیان اینکه بقای اسلام به دست فقها است، عنوان کرد: فقها در حفاظت از اسلام نقش بی‌بدیلی دارند و به یمن تلاش‌های این افراد امروز پرچم اسلام سرافراز است. وی با اشاره به اینکه آیت الله العظمی شیرازی اراده راسخی داشتند، خاطرنشان کرد: ایشان اگر موضوعی را خلاف دین و شرع می‌دانستند، ملاحظه‌ای برای مقابله با آن نمی‌دیدند.

آیت الله شب زنده دار در ادامه سخنان خود گفت: تاریخ زندگی علما و بزرگان دینی پر است از افتخارات بزرگی که نشانگر روشن بینی و شخصیت سازنده آنان بوده است. عضو فقهای شورای نگهبان خاطرنشان ساخت: اگر سید مرتضی ها، شیخ مفیدها، شهید اول ها و این علمای معاصر ما از جمله مرحوم آیت الله العظمی شیرازی نبودند اثری از اسلام و قرآن و معارف دین نمی ماند. آیت الله شب‌زنده‌دار با بیان اینکه بقای اسلام به دست فقها است، عنوان کرد: فقها در حفاظت از اسلام نقش بی‌بدیلی دارند و به یمن تلاش‌های این افراد امروز پرچم اسلام سرافراز است.

آیت الله نجم الدین طبسی در آئین پیش همایش مرجع مجاهد که به منظور بزرگداشت چهلمین سالگرد ارتحال فقیه اهل بیت(ع) و مرجع مبارز آیت الله العظمی حاج سید عبدالله شیرازی در سالن همایش‌های ستاد دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، در سخنانی گفت: امروزه طلاب و فضلای حوزه بیش ار هر زمانی نیازمند آشنایی با شخصیت‌های برجسته فقهی و علمای گذشته هستند.

وی افزود: مرحوم آیت الله العظمی عبدالله شیرازی از شخصیت های نادر حوزه بود، کسی که برخی کتب و نظرات ایشان را مرور کند به عمق شخصیت  علمی این بزرگوار پی خواهد برد. این استاد حوزه علمیه با بیان این که علما شرایط زندگی سختی را تحمل کردند، عنوان کرد: تحمل این سختی‌ها و مدارا با برخی از مردم، موجب شد تا نام این افراد در تاریخ ماندگار شود.

آیت الله طبسی گفت: شجاعت و شهامت و صراحت لهجه ایشان خیلی عجیب بود، ایشان در اجرای احکام الهی با کسی تعارف نداشت، ایشان از اساطین نجف اشرف بودند ولی زندگی بسیطی داشتند، پیاده رفت و آمد می کردند و در مسیر هم با دیگران احوالپرسی و صحبت می کردند. وی با اشاره به اینکه آیت الله العظمی شیرازی شجاعت بسیاری داشتند، خاطرنشان کرد: ایشان بدون ترس به تکلیف خود عمل می‌کردند و در موارد متعددی این موضوع را به اثبات رساندند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه این علما و فقها سرمایه‌های ما هستند، مطرح کرد: باید در راستای شناسایی و معرفی این سرمایه‌ها به مردم تلاش بیش‌تری صورت بگیرد. آیت الله طبسی در پایان سخنان خود با بیان اینکه مرحوم آیت الله العظمی شیراری مقابله‌های بسیاری با بعثی‌ها داشتند، ابراز داشت: در کنار مجاهدت های ایشان در عراق، حضور آیت الله العظمی شیرازی در واقعه گوهرشاد و مقابله با استبداد رضاخانی نیز بسیار پررنگ و اثرگذار بود.

گفتنی است: در این همایش، پیام‌های آیات عظام مکارم شیرازی، سبحانی و آیت الله اعرافی نیز قرائت شد.


هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما