26 آبان‌ماه در گذر تاریخ

26 آبان‌ماه در گذر تاریخ

26 آبان 1305       

جمعی از علما و مراجع با انتشار اعلامیه‌ای ضمن محکوم کردن توهین و حمله به آیت‌الله سیدحسن مدرس، خواهان شناسایی و دستگیری مرتکبان و هم‌دستان آنها شدند. (تارنمای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، بخش آرشیو روزشمار)

 

26 آبان 1306       

جمعی از علما و مراجع که به نشانه اعتراض به شیوه اجرای قانون نظام اجباری در شهر قم متحصن شده‌اند، در نامه‌ای به مجلس شورای ملی، تهدید کردند و از‌جمله نوشتند: روحانیون این قسم مداخلات را مزاحمت و مخالفت با شریعت مقدسه می‌دانند که اگر متوقف نشود، به آنچه مقتضای تکلیف الهی است عمل خواهند کرد. (روزشمار تاریخ معاصر ایران، ج 7، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 400)

 

26 آبان 1343       

به دنبال توهین روزنامه «فاتح» به امام خمینی، چاپخانه این روزنامه در نیمه‌شب به آتش کشیده شد. (هفت‌هزار روز تاریخ ایران و انقلاب اسلامی، ج 1، بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی، ص 203)

 

26 آبان 1350       

امام خمینی پرداخت وجوهات سهم امام به خانواده‌های زندانیانی را که به خاطر امر به معروف و نهی از منکر بازداشت شده‌اند مجاز دانستند. (هاشمی، دوران مبارزه، ج 2، دفتر نشر معارف انقلاب، صص 1581-1582)

 

26 آبان 1357       

ساواک برای خدشه‌دار کردن انقلاب اسلامی، اعلامیه‌ای جعلی به نام امام خمینی منتشر کرد. این اعلامیه، آن‌قدر ناشیانه تنظیم شده بود که ساده‌ترین افراد، جعلی بودن آن را به راحتی تشخیص می‌دادند. (هفت‌هزار روز تاریخ ایران و انقلاب اسلامی، ج 2، بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی، ص 1001)

 

26 آبان 1373       

آیت‌الله سیدمحمدکاظم قزوینی، مورخ، سیره‌نگار و نویسنده تاریخ و زندگانی امامان شیعه، دانش‌آموخته حوزه علمیه مشهد و از شاگردان آیت‌الله سیدهادی میلانی، دار فانی را وداع گفت. (ویکی‌شیعه)

 


روزشمار 26 آبان حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما