26 آذرماه در گذر تاریخ

26 آذرماه در گذر تاریخ

26 آذر 1303        

آیت‌الله میرزا‌ بهاء‌الدین فاضل نوری روحانی، از علمای بنام عصر قاجار، ادیب، شاعر و دانش‌آموخته حوزه علمیه اصفهان، دار فانی را وداع گفت. (ویکی‌شیعه)

 

26 آذر 1350        

آیت‌الله حاج‌شیخ محمدتقی آملی، دانش‌آموخته حوزه‌های علمیه نجف و تهران و از شاگردان آیات عظام، نائینی و ابوالحسن اصفهانی، دار فانی را وداع گفت. پیکر وی در حرم حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا در مقبره فقیه سبزواری به خاک سپرده شد. (ویکی‌شیعه)

 

26 آذر 1359        

دفتر امام خمینی با صدور اطلاعیه‌ای خواستار لغو راه‌پیمایی سراسری 27 آذر در حمایت از امام و ولایت فقیه شدند. در این اطلاعیه به نقل از امام آمده است: با توجه به اینکه بارها اعلام کرده‌ایم به خاطر حفظ وحدت، اگر به من و یا به عکس من اهانتی شد، مردم عکس‌العملی نشان ندهند، بدین وسیله از عموم آنان تقاضا می‌شود از تعطیلی و یا راه‌پیمایی‌هایی که قرار است به این عنوان انجام شود، صرف‌نظر نمایند. ... از جناب آقای حاج‌سیدجلال‌الدین طاهری هم تقاضا می‌کنم به اصفهان بازگشته و کماکان به اقامه نماز جمعه و ارشاد مردم ادامه دهند و ارگان‌های انقلابی هم که اعلام تعطیلی نموده‌اند به کارهای عادی خود مشغول گردند. (صحیفه امام خمینی، ج 13، ص 406)

 

26 آذر 1364        

آیت‌الله خامنه‌ای طی سخنانی در مراسم سالگرد شهادت دکتر مفتح، اظهار کردند: وحدت حوزه و دانشگاه، عبارت از این است که ما این دو کانون علمی، این دو مرکز تعلیم و تعلم را از لحاظ اخلاق حاکم بر آنها، از لحاظ سیستم و سازمان‌دهی حاکم بر آنها و از لحاظ برخی از محتواها به هم نزدیک کنیم. (پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری، فیش‌های وحدت حوزه و دانشگاه)

 

26 آذر 1366        

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با انتشار بیانیه‌ای ضمن تشریح جنایات صهیونیست‌ها، برای پیروزی رزمندگان فلسطین، ابراز امیدواری کرد. (سیدمحسن صالح، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ج 6 (بیانیه‌ها)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 307)

 

26 آذر 1368        

آیت‌الله سیداسماعیل اصفیائی، واعظ و استاد دروس حوزوی در حوزه علمیه تبریز، دار فانی را وداع گفت. (ویکی‌شیعه)

 

26 آذر 1375        

آیت‌الله شیخ‌محمدهادی الهی، محقق و استاد حوزه علمیه همدان، دار فانی را وداع گفت. پیکر وی در باغ بهشت همدان به خاک سپرده شد. (خبرگزاری رسمی حوزه)

 

26 آذر 1380        

آیت‌الله سیدمحمد شیرازی، از مراجع بنام حوزه علمیه نجف و مقیم قم، بر اثر سکته مغزی در 79 سالگی درگذشت. به همین مناسبت از سوی رهبر معظم انقلاب، پیام تسلیتی انتشار یافت. (روزنامه همشهری، 27 آذر 1380)


روزشمار 26 آذر حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما