14 اسفندماه در گذر تاریخ

14 اسفندماه در گذر تاریخ

14 اسفند 1342        

اداره دادستانی ارتش با ارسال نامه‌ای به رئیس ساواک، نوشت: قرار بازداشت آقای خامنه‌ای به التزام به عدم خروج از حوزه قضایی تهران، تبدیل شده است. در همین روز، ایشان از زندان قزل‌قلعه آزاد شد. (هدایت‌الله بهبودی، شرح اسم، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 187)

 

14 اسفند 1356        

کلاید دی تایلور، از مأموران سفارت آمریکا در تهران، در گزارشی به سفارت، به نقل از پزشکان قم، اعلام نمود که در ناآرامی‌های قم، از 19 دی تا کنون، دست کم چهارصد نفر از مردم جان خود را از دست داده‌اند. (اسناد لانه جاسوسی آمریکا، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، کتاب نهم، ص 45)

 

14 اسفند 1357        

به فرمان امام خمینی کمیته امداد به عنوان دومین نهاد پس از پیروزی انقلاب اسلامی تأسیس شد. (یاد ایام، شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، ج 1، ص 420)

 

14 اسفند 1359        

امام خمینی در دیدار با روحانیون دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم و مشهد، بر لزوم دخالت روحانیون در سیاست، تأکید و از حملاتی که به روحانیت وارد می‌شود، انتقاد کردند. (صحیفه امام خمینی، ج 14، صص 184-190)

 

14 اسفند 1398        

آیت‌الله محسن حبیبی، تولیت حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی، امروز بعد از چند روز بستری بودن در بیمارستان شهید چمران، دار فانی را وداع گفت. وی عضو شورای عالی مدیریت حوزه‌های تهران و از استادان اخلاق مطرح کشور بود که بنا به وصیت مرحوم مجتهدی تهرانی، بعد از ایشان، تولیت حوزه آن مرحوم را عهده‌دار شد. (خبرگزاری تسنیم)


روزشمار 14 اسفند حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما