9 آذرماه در گذر تاریخ

9 آذرماه در گذر تاریخ

9 آذر 1341           

امام خمینی طی سخنانی در جمع علما، ضمن تأکید بر لزوم اعلام لغو لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی در مطبوعات، گفت: دولت باید بگوید از طرف کدام دولت، انگلیس، آمریکا یا شوروی، تهدید و یا تطمیع شده است تا اگر نمی‌تواند جواب این دولت‌ها را بدهد، ما خودمان جواب آنها را بدهیم. (صحیفه امام خمینی، ج 1، ص 108)

 

9 آذر 1341           

آیت‌الله اسدالله مدنی در سخنانی در مسجد جامع همدان از مردم خواست در مبارزه علیه مصوبه انجمن‌های ایالتی و ولایتی با علما و مراجع قم همکاری کنند. وی همچنین از مردم خواست برای حمایت از علما رهسپار قم شوند. (روزشمار 15 خرداد، دفتر ادبیات انقلاب اسلامی،‌ ص 317)

 

9 آذر 1341           

عده‌ای از مردم تهران و شهرستان‌ها برای اطمینان از موضوع لغو لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی و کسب تکلیف از مراجع حوزه علمیه قم، به این شهر عزیمت کردند. (هفت‌هزار روز تاریخ ایران و انقلاب اسلامی، ج 1، بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی، ص 112)

 

9 آذر 1346           

با توجه به دستگیری و تبعید مبارزان، امام خمینی در نامه‌ای به مجدالدین محلاتی، پیامی را برای مردم و روحانیت فرستادند. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 97)

 

9 آذر 1356           

مراسم چهلمین روز شهادت سیدمصطفی فرزند امام خمینی، با شکوه تمام در سراسر کشور در مساجد و تکایا برگزار شد. (روزشمار تاریخ، مرکز پژوهش‌های اسلامی صداوسیما)

 

9 آذر 1356           

مراسم چهلم آیت‌الله سیدمصطفی خمینی در مدرسه امیرالمؤمنین قم، وابسته به آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی برگزار شد. این مراسم در نهایت، به برپایی تظاهرات گسترده علیه رژیم پهلوی انجامید. (سیدمحسن صالح، یاران صادق آفتاب، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 117)

 

9 آذر 1356           

علمای مبارز و پیشروی حوزه علمیه قم در اعلامیه‌ای از مرحوم علی شریعتی حمایت کردند. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 137)

 

9 آذر 1357           

به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم، مدرسین حوزه علمیه قم اعلامیه‌ای منتشر کردند که در آن، مردم را به همبستگی با کارگران و کارمندان اعتصابی صنعت نفت دعوت می‌کردند. (سیدمحسن صالح، یاران صادق آفتاب، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 141)

 

9 آذر 1359           

بازار قم و مشهد در اعتراض به تظاهرات آشوب‌طلبانه طرفداران ابوالحسن بنی‌صدر، رئیس‌جمهور، تعطیل شد و بازاریان، همراه با هزاران نفر از اقشار مختلف مردم در یک راه‌پیمایی آرام و پرشکوه به حمایت از امام خمینی، روحانیت و حوزه‌های علمیه برخاستند. (روزنامه جمهوری اسلامی، 10 آذر 1359، ص 2)

 

9 آذر 1374           

با حکم رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله حاج‌شیخ‌حسین مظاهری به سمت سرپرست حوزه علمیه اصفهان منصوب شد     (روزنامه جمهوری اسلامی، 11 آذر 1374)

 

9 آذر 1382           

آیت‌الله علی مشکینی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با انتشار پیامی، دستگیری علامه سیدساجد علی‌نقوی، رهبر شیعیان پاکستان، را محکوم کرد. (سیدمحسن صالح، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ج 8 (بیانیه‌ها)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 271)


روزشمار 9 آذر حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما