15 آذرماه در گذر تاریخ

15 آذرماه در گذر تاریخ

15 آذر 1264        

آیت‌الله شیخ جعفر شوشتری، از مجتهدان شهرستان شوشتر، دانش‌آموخته حوزه علمیه نجف و از شاگردان شیخ مرتضی انصاری، دار فانی را وداع گفت. پیکرش به عراق منتقل گردید و در جوار حرم حضرت علی(ع) در نجف به خاک سپرده شد. (کریم جوانشیر، نامداران راحل، زندگینامه چهل تن از مشاهیر شیعه، ص 125)

 

15 آذر 1265        

آیت‌الله میرزا‌ عبدالرحیم نهاوندی، دانش‌آموخته حوزه‌های علمیه بروجرد و نجف و از شاگردان شیخ مرتضی انصاری، دار فانی را وداع گفت. پیکر وی در جوار حرم حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد. (ویکی‌فقه)

 

15 آذر 1342        

آیت‌الله محمد خالصی‌زاده، از علمای مبارز علیه استعمار انگلیس در ایران و عراق، دار فانی را وداع گفت. (ویکی‌شیعه)

 

15 آذر 1356        

کمیسیون امنیت اجتماعی قم، حکم تبعید پنج نفر از مدرسان حوزه علمیه قم از جمله آیات عظام: ربانی شیرازی، ربانی املشی و خلخالی را به شهرهای بدآب و هوا صادر کرد. شایان ذکر است که این افراد از چهره‌های اصلی برگزاری مجالس چهلم رحلت حاج مصطفی، فرزند امام خمینی بودند. (سیدمحسن صالح، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم،‌ ج 1 (فعالیت‌ها)، تهران، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 452)

 

15 آذر 1358        

در بلوایی که توسط عده‌ای آشوب‌طلب در قم برپا شد، یک جوان در منزل آیت‌الله شریعتمداری به قتل رسید. امام خمینی با وجود آگاهی کامل از ماجرا و حقایق آن، به منظور جلوگیری از تفرقه و خشونت، در پیامی اعلام کردند: فاجعه‌ای که در منزل حضرت آیت‌الله شریعتمداری پیش آمد، به دست توطئه‌گرهاست که باید محکوم شود. (صحیفه امام خمینی، ج 11، ص 169)

 

15 آذر 1358        

امام خمینی از طریق حجت‌الاسلام محمدتقی فلسفی به آقای سیدکاظم شریعتمداری پیام دادند که از حزب خلق مسلمان کناره‌گیری کند تا جایگاه و احترام وی محفوظ بماند، اما آقای شریعتمداری به این پیام امام جواب منفی داد. (صحیفه امام خمینی، ج 11، ص 170)

 

15 آذر 1358        

امام خمینی به مناسبت غائله حزب خلق مسلمان، در پیامی از‌جمله فرمودند: من به شما ملت هوشیار، هشدار می‌دهم که هر تشنجی و غائله‌ای، امروز بر خلاف مصالح اسلام و کشور است و موافق خواسته‌های دشمنان اسلام است. من اکیدا اخطار می‌کنم که هر‌کسی عکس اینجانب را پاره کند یا بسوزاند و به من ناسزا بگوید و اهانت کند کسی حق ندارد به او تعرض کند و از من طرفداری کند. امروز درصددند ایجاد غائله کنند و شماها را به جان هم بیندازند. (صحیفه امام خمینی، ج 11، ص 174)

 


روزشمار 15 آذر حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما